Об институте Аналитика Мониторинги Блоги
   
22.07.2004, 13:34


Політичний сценарій виборів


Заступник голови Соцпартії Йосип Вінський аргументував відмову соціалістів підтримати кандидатом у президенти найрейтинговішого українського політика Віктора Ющенка тим, що нинішні вибори повторять сценарій виборів 1999 року. За його словами, це означає, що перемогти у другому турі кандидата від влади може тільки лідер СПУ Олександр Мороз. За яким сценарієм відбудуться цьогорічні вибори, чи так само ефективним буде застосування владою на них адмінресурсу та про ще деякі нюанси виборчої кампанії ми вирішили розпитати в політологів Дмитра Видріна та Вадима Карасьова.-- Тож за яким сценарієм відбуватимуться вибори президента цього року? Це буде сценарій 1999 чи 1994 року, чи якийсь інший?

Дмитро Видрін: На мою думку, сьогодні важко говорити про те, що до влади в Україні може прийти комуніст, така загроза була 1999 року. Зараз окрема особистість нічого не вирішує, оскільки є необхідність підпорядковуватись певним глобальним тенденціям. А щодо сценарію, то я вважаю, що цьогорічні вибори пройдуть за зразком виборів президента 1994 року. Нині є дві особи, одну з яких, попри їхні бажання, пов'язують із Заходом, іншу -- зі Сходом. Тому цьогорічні президентські вибори дуже нагадуватимуть вибори 1994 року, коли Україна була поділена умовно на Східну, яка голосувала за Кучму, і Західну, яка підтримувала Кравчука.

Вадим Карасьов: Я вважаю, що цьогорічні вибори не будуть схожі ані на вибори 1994 року, ані на вибори 1999 року. Проте, звичайно, певні спільні моменти можна буде виокремити. Зокрема, будуть спільні ознаки цьогорічних із виборами 1994 року, оскільки у другому турі зустрінуться кандидат, який є ближчим до західних і центральних реґіонів України, із кандидатом-представником південних і східно-промислових реґіонів України. Але це тільки зовнішня схожість. Відмінність цієї ситуації полягає у тому, що на цьогорічних виборах західні реґіони України представлені не владним президентом Кравчуком, як це було 1994 року, а опозиціонером Ющенком, до того ж, тоді Кучма був м'яко-опозиційним кандидатом.

Натомість цього року кандидат, якого підтримує схід і південь України, є кандидатом від влади. Причому Янукович, нинішній кандидат від влади, не має консолідувального начала, яке свого часу мав Кучма. Водночас Віктор Ющенко як кандидат від опозиції має свій електорат і на сході України, і на півдні. Тому в нього є всі шанси у другому турі отримати голоси на сході й півдні, які у першому турі підтримають лівих.

У 1999 році кампанію Кучми вибудовували на боротьбі з комуністом, чого не може бути цьогоріч. Проти Ющенка вибудувати таку кампанію, щоб мобілізувати сили, не вдасться. Тому і режисери, і акторський склад, і темп кампанії будуть дещо іншими. Це пов'язано з тим, що на політичну арену виходять представники нової політичної еліти, оскільки чинний президент не бере участі в кампанії цього року.

-- Як Ви вважаєте, чи на цих виборах використання владою адмінресурсу буде таким же ефективним, як це було на минулих президентських виборах 1999 року?

Д. В.: Я думаю, що цього року адмінресурс використовуватимуть навіть ефективніше, ніж 1999 року. Адмінресурс -- це не безлика механічна конструкція, це люди на місцях, які отримують накази, чи то письмові, чи усні, і які в процесі своєї роботи чогось навчаються. Адмінресурс, як і будь-який інший ресурс, базується на людях, живому розумі, який поступово набирає досвіду. За п'ять останніх років українські чиновники багато чого навчились, зокрема і того, як проводити вибори.

Тому використання адмінресурсу цього року буде ще на вищому рівні, ніж це було 1999 року, і значно ефективнішим, ніж на парламентських виборах 2002 року. У нас з адмінресурсом пов'язують тільки негативи, але це може бути лише тоді, коли є порушення законодавства. Водночас є і позитивний адмінресурс. Наприклад, коли чиновники перед виборами починають виплачувати заборговані зарплати і пенсії, -- це відкрите використання адмінресурсу, проте його не можна назвати негативним. Тому варто відзначити, що адмінресурс буває різним.

В. К.: Адмінресурс будуть використовувати, окрім того, його поєднуватимуть із медійним ресурсом. До того ж, якщо будуть використовувати адміністративні технології, то це відбуватиметься не так грубо, як це було 1999 року, коли антикомуністична мотивація давала змогу заплющити людям очі на це. Цього року таке робити буде надто важко, тому ставку кандидати робитимуть на медійні засоби впливу на громадськість. Іншим аспектом цьогорічних виборів стануть технічні кандидати, метою яких буде "відгризати" шматки електорату в кандидатів-лідерів, передусім у Ющенка.

-- На Вашу думку, яку ідею у програмі кандидатів хотів би бачити український виборець -- ліберальну, національну, чи ідею розподілу власності?

Д. В.: Я думаю, що виборець охоче сприйняв би ідею соціальної справедливості. У всьому світі відбувається перегляд цінностей, особливо в пострадянському просторі. Якщо 1991 року найвищою соціальною цінністю вважали свободу нації, то вже сьогодні багато людей змінило свою позицію і вважає найвищою цінністю соціальну справедливість. Тому основною ідеєю на цих виборах буде саме ідея соціальної справедливості.

В. К.: Виборець не до кінця розуміє проблеми перерозподілу власності, в ідеях лібералізму він також не надто орієнтується і не думаю, що основною ідеєю буде національна. На масовому електоральному рівні існує запит на зміни, на те, щоб життя було більш чесне, вільне і справедливе. Це основні потреби виборця, який не знається на ідеях націоналізму, лібералізму чи перерозподілу власності. Сьогодні він прагне більше свободи, менше корумпованості і покращення умов свого життя. Кандидат, який зможе це перекласти мовою своєї програми, і переможе на виборах.

-- Скажіть, будь ласка, чий виборчий штаб серед кандидатів у президенти наразі працює краще?

Д. В.: Зараз усі штаби працюють не надто добре, але серед них можна позитивно оцінити роботу штабу прем'єра Віктора Януковича.

В. К.: Якщо говорити про підготовку до виборів, то найкраще підготовані штаби Ющенка і Медведчука. Тому, якщо розглядати тільки їх, можна говорити, що штаб Ющенка сильніший. Але якщо розглядати передвиборну кампанію Януковича як спільний результат дій різноманітних штабів і передусім медійно-політичної машини СДПУ(о) і голови АП, то поки що можна прогнозувати нічию.

Розмовляв Ростислав КОВАЛЬ

"Поступ", 20 липня 2004 року
Предыдущие материалы из раздела
Експерти кажуть, що в українців - стрес і депресія
Сегодня, 12:11
Експерти вважають, що сьогоднішній стан українців можна охарактеризувати як „соціальна депресія, стрес”, але більшість не схильна говорити, що в ...
Ющенко нашел голову для Верховной Рады
Сегодня, 08:40
Сегодня Верховная Рада Украины завершает полуторанедельные переговоры и возобновляет работу в режиме пленарных заседаний. От парламента, находящегося ...
Витя вместо Юли
Вчера, 19:47
В понедельник «оранжевые» предложили коллегам по парламенту избрать на пост спикера согласованную с президентом Ющенко кандидатуру Ивана Плюща, ...
Обрання Ющенка головою НСНУ може призвести до нової коаліції
Вчера, 16:21
Минулої суботи президента Віктора Ющенка обрали головою партії ”Народний союз ”Наша Україна”. До цього НСНУ очолював В’ячеслав Кириленко, а Ющенко ...
Или спикером станет Плющ, или досрочные выборы?
29.11.2008, 20:00
После избрания президента Виктора Ющенко лидером партии НСНУ, на пост председателя Верховной Рады будет предложена кандидатура члена фракции НУ-НС ...
Вадим Карасев: Фортуна отворачивается от Тимошенко
28.11.2008, 08:50
Что будет, если ничего не будет? Типично украинский вопрос, полностью соответствующий нашим реалиям. Вадим Карасев, которого называют политологом, ...
Аналитика
 Архив